Genital şikayetlere lazerle tedavi dönemi

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuray Kuzukıran, menopoz döneminde görülen vajinal kuruluk, batma hissi, cinsel ilişki sırasında ağrı ve idrar kaçırma gibi şikayetlerin etkili bir şekilde tedavi edilebildiği vajinal lazer uygulaması hakkında açıklamalarda bulundu.

DİĞER 03.10.2023, 13:56
Genital şikayetlere lazerle tedavi dönemi

Tedavi yöntemiyle ilgili “Fraksiyonel lazer uygulaması ile vajinal duvarlar boyunca mikro hasarlar oluşturarak vücudun doğal iyileşme tepkisini uyarıyoruz. Bu şekilde vajinal dokudaki kan akımını artırıp kollajen sentezini uyarıyoruz ve böylece vajen mukozası kalınlaşıp elastikiyetini geri kazanıyor” diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuray Kuzukıran şunları söyledi:

İki ya da üç seans halinde 6 hafta arayla yaptığımız lazer uygulaması ile vajinal gençleştirme yani daha sıkı, mukozal ıslaklığını ve elastikiyetini kazanmış vajinal doku elde ediyoruz. Bu şekilde kadınların en sık şikayetlerinden birisi olan istemsiz olarak vajinadan ses gelmesi ya da gaz çıkışı olarak tarif edilen problemin çözümünü sağlayabiliyoruz. Vajinal probun etrafındaki şeffaf spekulum vajina içerisine yerleştirilerek hastanın yaşına ya da ihtiyacına uygun dozlarda enerji uygulayarak bütün vajinal mukoza boyunca lazerle termal hasar oluşturuyoruz. Yaptığımız işlem normal jinekolojik muayene ile benzer bir his oluşturuyor, ağrı ya da acı hissedilmiyor.”

Vajinal lazer uygulamasının kadınlarda sıkça görülen idrar kaçırma probleminin çözümünde de etkili olduğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuray Kuzukıran, “Vajinal dokunun sıkılaşması yoluyla pelvik taban kaslarında destek sağlanması öksürme, hapşırma gibi karın içi basıncı artışıyla idrar kaçırma problemi yaşayan hastaların tedavisine olanak sağlıyor. İlaçlarla tedaviye dirençli, kronik, tekrarlayan vajinal enfeksiyonların tedavisini yapabiliyoruz. Genital bölgede renk koyulaşması yaşayan kişilerde problemin çözümüne yönelik uygulama yapabiliyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
25°
açık