Medİcabİl çalışanlarına ‘işyerlerindeki Psiko-Sosyal Risk Etmenleri’ anlatıldı

Medicabil Sağlık Grubu, sağlık alanında attığı adımların ve hizmetlerinin yanı sıra kurum içi eğitim çalışmaları ile de öncü ve örnek olmaya devam ediyor.

DİĞER 18.04.2024, 13:29
Medİcabİl çalışanlarına ‘işyerlerindeki Psiko-Sosyal Risk Etmenleri’ anlatıldı

Son olarak Prof. Dr. Şükrü Kartalcı’nın konuşmacı olarak katıldığı programda Medicabil Sağlık Grubu doktorları ve çalışanlarına ‘İşyerlerinde Psikososyal Risk Etmenleri’ konusu anlatıldı. Program öncesinde açılış konuşması yapan Özel Medicabil Nilüfer Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Aysun Yılmazlar, kurum içi eğitim programları ile doktorların, yöneticilerin ve çalışanların mesleki ve kişisel gelişimlerine katkı sunmayı amaçladıklarını söyledi. Farklı konularda alanının uzmanlarının katılımları ile eğitim programlarını sürdüreceklerini belirten Prof. Dr. Aysun Yılmazlar, her alanda sürekli gelişimi esas alan Medicabil Sağlık Grubu olarak öncü çalışmalarını devam ettireceklerini ifade etti.

Medicabil Sağlık Grubu çalışanlarına, işyerlerinde çalışan sağlığını etkileyen faktörleri anlatan Prof. Dr. Şükrü Kartalcı, psikososyal risklerin başında stresin geldiğini ve stresin çalışanlara ruhsal ve bedensel zararlar verebildiğini anlattı. İşyerlerinde stresin önlenebilmesi için öncelikle bu durumu tetikleyen faktörlerin doğru tespit edilmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Şükrü Kartalcı, çalışma ortamı, iş yoğunluğu, çalışma arkadaşlarının birbirleri ve üstleri ile olan ilişkileri, çalışma saatleri gibi nedenlerle çalışanların bu olumsuz durumu yaşayabileceğini ifade etti. Her insanın strese maruz kalma nedenlerinin ve strese dayanma eşiğinin farklı olduğunu anlatan Prof. Dr. Şükrü Kartalcı, “Maruz kalınan stresle baş edebilmek için çalışanların iş ve özel hayat dengesini doğru bir şekilde koruyabilmesi, iş dışında da zihnen ve bedenen meşgul olabilecekleri farklı uğraşılar bulabilmeleri önemlidir. Kişinin özel hayatını ve sağlığını da etkileyebilen stres etmenini en aza indirebilmek çalışan ve işveren açısından daha verimli sonuçları getirecektir” dedi.

Yorumlar (0)
32°
açık