Dünya diş protez pazarına Türkiye damga vuracak

Çin’in yılda 6 milyar dolarlık ihracatla başı çektiği dünya diş protezi üretiminde Türkiye’yi lider ülkeler arasına sokacak bir yatırıma Bursa’da start veriliyor. Yaklaşık 25 yıldır sektörde faaliyet gösteren Eyrice Dental Grup, Bursa TEKNOSAB’da 15 milyon dolar yatırım yaparak kuracağı fabrikayla, Türkiye’nin 100 milyon dolar olan diş protez ihracatını ikiye katlamayı hedefliyor. 1.000 kişinin istihdam edileceği fabrikanın 2025 yılında üretime başlaması hedefleniyor. Eyrice Dental Grup Yönetim Kurulu Başkanı Türkay Eyrice, “TEKNOSAB’da yapacağımız yatırım ile Türkiye, ABD, Hindistan ve Çin’in ardından son teknoloji ile diş protezi üretimi yapacak dünyadaki dördüncü ülke olacak” dedi.

DİŞ KLİNİKLERİ 28.10.2022, 14:58
Dünya diş protez pazarına Türkiye damga vuracak

Bursa’nın ilk ve tek A grubu ağız ve diş sağlığı merkezi olan Eyrice Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin (ADSM) hizmete girmesinin birinci yıldönümü nedeniyle bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda Eyrice Dental Grup faaliyetleri hakkında da bilgi veren Yönetim Kurulu Başkanı Türkay Eyrice, “Toplam 4 şirketten oluşan bir grubuz. 25 yıl önce diş protez üretimi ile başlayan bir yapımız var. Türkiye’deki yaklaşık 100 ağız ve diş sağlığı hastanesine diş protezi üretiyoruz. Halen Türkiye ve Avrupa’nın diş protezi üreten en büyük tesisi durumundayız. Üretim birimimizde 250, hizmet verdiğimiz hastanelerde de 200 olmak üzere protez bölümümüzde toplam 450 çalışanımız bulunuyor. Çağ Diş Laboratuvarımız İstanbul’da hizmet veriyor. Eyrice Medical şirketimiz Grubumuzun malzeme tedarikini sağlıyor. Sektördeki deneyimimiz ile de 1 yıl önce Eyrice Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’miz hizmete girdi. Eyrice ADSM, bütün diş hekimliğindeki sekiz ana bilim dalının uzmanlık alanlarını bünyesinde barındıran bir yapı haline geldi” diye konuştu.

Eyrice, basın toplantısında Bursa TEKNOSAB’da kuracakları yeni fabrikaya ilişkin bilgi de verdi. Dental endüstrisinin, teknolojik gelişmelerle birlikte hızla ilerleyen bir üretim alanı olduğunu belirten Eyrice Dental Grup Yönetim Kurulu Başkanı Türkay Eyrice, “2021 yılında Türkiye 100 milyon dolarlık protez ihraç ederken sadece Çin tek başına 6 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirmişti. Türkiye’nin diş protez pazarından hak ettiği payı alabilmesi için TEKNOSAB’a fabrika yapacağız. 15 milyon dolar yatırımla yapılacak fabrika tamamlandığında 1.000 kişiye istihdam sağlayacak. Biz tesisimizi tamamladığımızda ülkemizin diş protezi ihracat tutarı 200 milyon dolara çıkacak ve dünyanın dört bir tarafına diş protezi ihraç edebileceğiz. Dentalde tek seferde yapılan en büyük yatırım olacak tesisimiz, aynı zamanda eğitim merkezi görevi de yapacak” şeklinde konuştu.

“7 GÜN 24 SAAT HİZMET VERİYORUZ”

Basın toplantısında konuşan Eyrice ADSM Genel Müdürü Kürşad Eyrice de, 2 bin metrekare kapalı alan ve 6 kattan oluşan merkezde 15 diş kliniğinin yanı sıra ameliyathane, sedasyon ünitesi, merkeze entegre diş protez laboratuvarı ünitelerinin de bulunduğunu söyledi.

Genel Müdür Kürşad Eyrice, “Bizi sektörde bizi ayrıcalıklı kılan en büyük özelliğimiz tüm branşlarda hizmet vermemiz, bu branşların uzman hekimlerinin ve yine tüm branşlara özel fiziki özelliklerle donatılmış kliniklerimizin olması. Örneğin; çocuk hastalarımızı pedodonti uzmanlarımızın, çocuklara özel hazırlanmış kliniğinde, protez hastalarımızı da protez uzmanlarımızın bu branşla ilgili son teknoloji cihazların olduğu protez kliniğinde tedavi etmeleri. 7 gün 24 saat hizmet veriyoruz. Ameliyathanemiz, sedasyon ünitemiz, otel konforunda hasta odalarımız, engelli hasta kliniğimiz, gülüş tasarım stüdyomuz, çocuk kliniğimiz, dental marketimiz bizi farklı kılıyor” dedi.

“1 YILDA 5 BİN HASTAYA HİZMET VERDİK”

Eyrice ADSM Başhekimi Esmanur Eyrice de merkezin açılmasından bu yana 1 yıldaki faaliyetleri hakkında bilgi verirken şunları söyledi: “Merkezimiz geçen sene açıldı. 1 yılda yaklaşık 5 bin hastaya hizmet verdik ve hastalarımızın büyük bölümü merkezimizde tedavi olanların tavsiyeleri ile bize geliyorlar. Hastalarımızın tedaviyi kabul oranı yüzde 81’e ulaştı. 1 yılda 250’nin üzerinde ameliyat gerçekleştirdik. Bu rakamlar Bursamız’ın bu hizmetlere ne kadar ihtiyaç duyduğunun göstergesidir ve biz de bu hizmetleri şehrimize kazandırmanın gururunu yaşıyoruz.”

Yapılan konuşmaların ardından basın mensupları Eyrice Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ni gezerek incelemelerde bulundular.

Yorumlar (0)
24°
açık