Aritmi, engellileri sporla buluşturdu

Özel Aritmi Osmangazi Hastanesi ev sahipliğinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında 'Sporla Engelleri Aşıyoruz' semineri düzenledi.

GÜNDEM 05.12.2022, 16:10 05.12.2022, 16:28
Aritmi, engellileri sporla buluşturdu

Özel Aritmi Osmangazi Hastanesi ev sahipliğinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında 'Sporla Engelleri Aşıyoruz' semineri düzenledi.
Aritmi Sağlık Grubu, imkan verildiğinde aşılamayacak engelin olmadığını gösteren engelli bireylere desteğini sürdürüyor.
3 Aralık Dünya Engelliler Günü'ne dikkat çekmek ve engelli bireylerin spor dallarına yönlendirilmesi noktasında farkındalık oluşturmak için Aritmi Osmangazi Hastanesi’nin eğitim salonunda Türkiye Bocce, Bowling Dart Federasyonu (TBBDF) ve Bursa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilen seminere; Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Fuat Alpaslan, Aritmi Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Nuri Daştan, Türkiye Bocce, Bowling ve Dart Federasyonu Bursa Temsilcisi Nihat Demir, görme engelli dağcı ve milli alet Necdet Turan, Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Erkan Özcan, engelli bireyler ve aileleri katıldı.


“ENGELLİ KARDEŞLERİMİZİ YAŞAM İÇİNDE TUTMALIYIZ”
Dünya Engeliler Günü’ne dikkat çeken kurdelelerin takıldığı ve engelli sporcularının başarılarını içeren filmlerin izlendiği seminerin açılışında konuşan Aritmi Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Nuri Daştan, engelli bireylerle dayanışmanın önemine dikkat çekerek, “Engelli olmak hiç birimizin istediği bir durum değil. İnsanlık birçok engeli başarıyla aştı. Bir tek fiziksel, bedeni olan eksikliğimizle bir imtihan içerisindeyiz. Bu imtihan engelli bireylerin değil, elbette bizim sınavımız. Bu vesileyle engelli bireylerimizin her daim yanlarında olmalıyız. İşte destek olduğumuzda spor dallarında elde ettikleri başarılar ve bayrağımızı dalgalandırdıkları uluslararası başarılar ortada. Engelli kardeşlerimiz bizlerin her şeyi, asıl engel biziz, engelli bizleriz. Hayatın içinde, sporlarda ve sosyal yaşamda engelli kardeşlerimizi tutmalıyız. Unutulmamalı ki aşılamayacak tek engel sevgisizlik” dedi.


“HİÇBİR ŞEY İMKANSIZ DEĞİL”
Engelli bireylerin her zaman yanında olduklarını ve onların hayatlarını kolaylaştırmak için çalıştıklarını belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise, engelli ailelerinin yükünü azaltamaya yönelik olan ve Bursa’da bir ilk olacak Engeliler Gündüz Bakım Evi’nin de startını verdikleri açıkladı. Konuşmasında seminerin düzenlenmesine destek olan ve ev sahipliği yapan Aritmi Sağlık Grubu’na teşekkür eden Başkan Alinur Aktaş, engelli sporcuların uluslararası alanda elde ettikleri başarıların hem Türkiye’yi hem de kendilerini gururlandırdığını belirterek, “Hiçbir şey imkansız değil. Bir ölüme çare yok onun dışında her şeye çare var. Eğitimle, sporla hasta diye yataklarına terk edilen evlatlarımızın nasıl önemli başarılara imza attıklarını gördüm. Bu vesileyle ay yıldızlı bayrağımızı dalgalandıran tüm sporcularımızı selamlıyorum. Hele ki buna bir engelli kardeşimizin başarısıyla ulaşmışsak onu da ayakta alkışlıyorum. Sağlık imkanlarımız çok gelişti, engelli bireylerimize ve ailelerine destek olmaya devam edeceğiz” şeklinde sözlerini sonlandırdı.
AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Fuat Alpaslan da yaptığı selamlama konuşmasında günün anlam ve önemine değinerek engellilerin sporla tanışması için herkesin destek olmasının gerekliliğine vurgu yaptı.


“SPOR HAYATIMI DEĞİŞTİRDİ”
Aritmi Sağlık Grubu yönetimine ev sahipliğinden dolayı teşekkür ederek sözlerine başlayan Türkiye Bocce, Bowling ve Dart Federasyonu Bursa Temsilcisi Nihat Demir ise, tekerlekli maraton ve dart sporuyla tanıştığı andan itibaren hayatının değiştiğini, yaşama tutunduğunu dile getirerek tüm engellerin aşılabileceğini ifade etti.
Görme engelli dağcı ve milli alet Necdet Turan da, “Dünyanın çeşitli ülkelerinde ve kıtalarında 5 farklı zirveye tırmandım. 5 tane de uluslararası maraton koştum. Bir engelli sporcu olarak elbette birçok sorunla karşılaştım ama vazgeçmedim. Tüm engelleri aşabiliriz” diye konuştu.
Seminer, plaket takdimi, fotoğraf çekimi ve misafirlerin dart oynamasıyla son buldu.

Yorumlar (0)
32°
açık