Aşırı tuz tüketimine dikkat

Fazla tuz tüketiminin insan sağlığına yönelik kötü etkilerine dikkat çekmek, bu konuda bir farkındalık yaratmak ve aşırı tuz tüketimini azaltmak amacıyla 4 - 10 Mart tarihleri ‘Dünya Tuza Dikkat Haftası’ olarak belirlenmiştir.

HASTANELER 11.03.2020, 22:50 07.08.2020, 14:39
Aşırı tuz tüketimine dikkat

Dünya Tuza Dikkat Haftası vesilesiyle açıklamalarda bulunan Özel Medicabil Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Kürşad Keskin, aşırı tuz tüketiminin ciddi sağlık sorunlarına sebep olduğunu ifade etti.

Sofra tuzunun, sodyum ve klorür içerdiğine belirten bedava bonus Uzm. Dr. Keskin, “Sodyum, su tutucu özelliği nedeniyle vücuttaki sıvı hacmini dengelemek için önem taşımaktadır. Ancak aşırı tuz tüketimi, hipertansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere obezite, diyabet ve bazı kanserler gibi çeşitli hastalıklara sebep olabilir” dedi.

Günlük tuz tüketiminin 5 gram olması gerektiğini vurgulayan Uzm. Dr. Keskin, “Tuz, vücudun kalsiyum emilimini ve kullanımını engelleyerek kemik erimesine neden olabilmektedir. Özellikle diyabetliler ve menopozdan sonraki kadınlar tuz tüketimine dikkat etmelidir” diye konuştu.

Yorumlar (0)
24°
açık