“İleri yaş bel fıtığı korkulu rüya değildir”

Doruk Sağlık Grubu hekimlerinden Beyin ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Orhan Demiralp, ileri yaş bel fıtığı korkulu rüya olmadığını söyledi.

HASTANELER 27.10.2020, 00:13
“İleri yaş bel fıtığı korkulu rüya değildir”

Ülkemizde altmış yıl önce başlanılan bel fıtığı ameliyatlarına bugün dünyadakilere paralel başarı ile uygulanmakta olduğunu ifade eden Beyin ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Orhan Demiralp, “Bel fıtığının en önemli belirtisi bel ve bacak ağrısıdır. Başlangıçta belde yerleşik olan ağrı daha sonra bacağa yayılır. Genellikle tek taraflıdır. Taraf değiştirebilir veya iki taraflı olabilir. Bazen hastalar yalnızca bacak ağrısı ile gelir” dedi.

Öksürme, hapşırma, uzun süreli oturma, otomobil kullanma, öne doğru eğilmenin bel fıtığını tetiklediğini, Skolyoz adı verilen belin bir tarafa doğru eğilmesinin de sık rastlanan bir bulgu oluğunu belirten Doruk Sağlık Grubu hekimlerinden Beyin ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Orhan Demiralp, “Yaşlılarda bel fıtığı genç ve orta yaşa göre yaşa göre biraz daha farklılık göstermektedir. İleri yaş grubunda omurga yılların yorgunluğu ile anatomik yapısı olarak değişime uğramakta ve fonksiyonlarda buna paralel olarak farklılaşmaktadır. Bu değişimlere bağlı hasta şikâyetleri göz önüne alındığında ameliyat edilebilir ileri yaş hastalarında bel fıtığı ameliyatı kararı dikkatle alındığında, diğer yaş grubu bel fıtığı ameliyatlarından elde edilen iyileşme oranlarıyla aynıdır” şeklinde konuştu.

Açıklamasının sonunda, cerrah tarafından ne yapılacağının bilinmesinin önemli olduğunu vurgulayan Beyin ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Orhan Demiralp, “tüm ayrıntılar hastalar ile paylaşılmalıdır. Sağlık, varlık, mutluluk, başarı ve huzur, bunların hepsi de aynı kurala bağlı. Doğru şeyleri zamanda yaptığınızda arzu ettiğiniz sonuçları mutlaka elde edersiniz. Bunun için ileri yaşta olmanın önemi yoktur” dedi.

Yorumlar (0)
24°
açık