Kalbine iyi bak, Korona’dan korun

Koronavirüs özellikle kalp hastalarını daha fazla hedef seçebiliyor. Covid-19 hastalarının yüzde 40’ında kalp hastalığı olduğuna dikkat çeken Kardiyoloji Uzmanı Dr. Afşin Çulhaoğlu, virüsün bazı riskli hastalarda ani kalp krizine yol açabileceği uyarısında bulundu.

HASTANELER 24.04.2020, 02:21
Kalbine iyi bak, Korona’dan korun

Dünyayı kabus dolu günlere mahkum eden Covid-19 (Koronavirüs), kalp hastalarını daha çok etkileyebiliyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan VM Medical Park Bursa Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Afşin Çulhaoğlu, koronavirüsün kalp sorunu olan hastalarda daha endişe verici sorunlara yol açabildiğini belirtti. Uzm. Dr. Çulhaoğlu, “Kalp ve tansiyon rahatsızlığı olan kişilerin enfekte olmaları halinde hastalığı daha ağır geçirme ihtimalleri çok yüksektir. Mevcut veriler Covid-19 hastalarının yüzde 40’ında kalp hastalığı olduğunu göstermiştir. Dolasıyla bu kişilerin kalabalıktan kaçınıp teması sınırlandırılmaları özellikle istenmektedir. Dünyanın her yerinde 60 yaş üzerindeki ani ölümlerin yüzde 60’ına kalp hastalıklarının sebep olduğu unutulmamalı. Bu istatistik 60 yaş ve üstü hastalara sokağa çıkma kısıtlamasının getirilmesinin en önemli nedenlerinden biridir. Aynı zamanda 20 yaş altına da sokağa çıkma yasağı getirilmesinin sebebi de teması azaltmaktır. Belki birçok genç hastamız bu rahatsızlığı hafif belirtilerle atlatabilecektir ama yakınlarındaki yaşça büyük bireyler bu kadar şanslı olmayabilir” dedi.

TEK HEDEF AKCİĞER DEĞİL

Covid-19 ile enfekte olacak kalp hastalarının komplikasyon yaşama riskinin yüksek olduğunu da vurgulayan Uzm. Dr. Afşin Çulhaoğlu, şu uyarılarda bulundu: “Virüs vücuda girdiğinde esas hedefi akciğer olsa da bazı vakalarda kalp kası iltihabı da oluşturabilmektedir. Bu da kalbin pompalama gücünde azalmaya sebep olur. Dolasıyla, dokulara oksijen ulaştırmakla görevli olan kalp bu ihtiyacı karşılayamaz. Dolaylı olarak vücuda yetebilmek için hızını artırmaya çalışır ve bu da zaten yetersiz olan ya da damarlarında sorun olan kalbin daha da kötüye gitmesine hatta ani kriz geçirmesine dahi sebep olabilir.”

SİGARA BIRAKILMALI

Kalp hastalarının salgınının görüldüğü bu günlerde evde sağlıklı yaşam tarzını sürdürmeye gayret etmeleri gerektiğine işaret eden Uzm. Dr. Afşin Çulhaoğlu, “Kısa aralıklarla egzersiz yapmaya çalışmak, dengeli beslenmek, yeterli uyumak, sigarayı bırakmak, elleri sık yıkamak, öksürürken ağzı kapatmak gibi kurallara dikkat etmek, enfekte olabilecek yüzeylere dokunmamak ve yine özellikle enfekte olabilme ihtimali olan insanlardan mümkün olduğu kadar uzak durmaya gayret etmek çok önemlidir. Bu dönemde kalp hastalarımızın mümkün olduğu kadar sosyal medyadadaki bilgi kirliliğinden uzak, daha çok hekimlerinin tavsiyelerini dinleyerek tedavilerine devam etmeleri gerekir. Unutmamak gerekir ki, hayat bir eve sığar. O yüzden evde kalın, hayatta kalın diyoruz” diye konuştu.

Yorumlar (0)
24°
açık