MEDICABIL’de yeni normalleşme

Mart ayında başlayan ve dünya ile birlikte ülkemizi de etkileyen koronavirüs pandemisi özellikle sağlık sektöründeki kurumların çalışma usul ve esaslarında değişiklikler getirdi.

HASTANELER 27.07.2020, 13:11
MEDICABIL’de yeni normalleşme

Özel MEDICABIL Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen, normalleşme ile birlikte sürdürdükleri çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunurken, “Kamu ve özel sağlık kurumları olarak bu süreçte üzerimize düşen her şeyi yaptık. Sağlık gibi insanoğlu için kaçınılmaz hizmetin devamlılığı anlamında Özel MEDICABIL Hastanesi olarak biz de tüm hassasiyetler ve titizlikle işimizin başındayız. Resmi mercilerce belirlenen normalleşme takvimine göre biz de yeni normallerimizi belirledik” dedi.

Ülkemizde alınan sıkı tedbirlerin günümüzde normalleşme takvimi doğrultusunda Sağlık Bakanlığı tarafından sürekli revize edildiğini belirten Prof. Dr. Bilgen, “Hastanemizdeki önlemler ve sağlık bakım hizmetleri devam etmektedir.  Tanısı olan ve olmayan hastalar için hastanemizi ve çalışanlarımızı güven altında tutmak şu günlerde en önemli vazifemiz olmuştur. Yeni normalleşme sürecinin yönetilmesi için hastanemizde idari yöneticilerin de dahil olduğu çok disiplinli [enfeksiyon, göğüs hastalıkları, acil, yoğun bakım, anestezi, dahiliye, cerrahi, radyoloji, mikrobiyoloji] bir pandemi kurulu görev başındadır” şeklinde konuştu.

Yeni normalleşme sürecinde Özel MEDICABIL Hastanesi’nin fiziksel kapasitesi (ör. yataklar, yoğun bakım üniteleri, acil servis, ventilatörler, operasyon odaları, laboratuvar vb.) ve çalışan planlamasının da yapıldığını ifade eden Prof. Dr. Bilgen şunları söyledi;

“Yönetim olarak pandeminin başlangıç günlerinde çalışanlarımızın enfeksiyona yakalanmaması hedefini koymuştuk ve bu hedefi yakaladık. Bu hedef hem hastanemizi korudu daha da önemlisi hastalarımıza sağlıklı bir kadro ile sağlık hizmeti vermiş olduk. Bu hedefimizi yeni normalleşme döneminde de sürdürüyoruz. Hastane içinde yer alan her birim hizmet özelliğine uygun olarak gerekli önlemleri Hastane Enfeksiyon Kontrol Komitesi yönetiminde hazırlanmıştır. El hijyeni ve sosyal mesafe kuralını gözeterek çalışma yöntem ve şekilleri uygulandı. Toplantı, dinlenme ve yemek molalarında gerekli sosyal mesafeyi en az 1 metre olacak şekilde korumaya yönelik düzenlemelerin  devamı yeni normalleşme döneminde de sağlandı. Refakatçilerde ve ziyaretlerde sınırlamayı, hastane içinde bulunan herkes (çalışan,  hasta, refakatçi gibi) bulunduğu süre boyunca maske takması terk edilmedi.  Hastaların hastanede bekleme süreleri en az olacak şekilde düzenlemeler yapıldı. Kronik hastalığı olan hastaların hastaneye gelişleri on-line hekim görüşmeleri ve evde hasta bakım hizmetlerimizle en aza indirildi. Hastalarımız pandemi nedeniyle ertelenebilir hastalıklarını ileri tarihe ötelemiş olsalar bile, hastaneye gelme durumlarına karşı hastanenin tüm tedbirleri Sağlık Bakanlığı rehberlerine göre en üst düzeyde alındığından güvenle ameliyat, girişim ve diğer tedaviler gerçekleşebilir durumdadır. Acil, acele veya planlı tüm hastaların tedavi koşulları Sağlık Bakanlığı rehberleri ışığında hiçbir kuraldan ödün vermeyerek hastanemizde gerçekleştirmeye çalışıyoruz.”

Yorumlar (0)
24°
açık