Diş Hekimi Esmanur Eyrice: “Tatil dönüşü diş bakımı unutulmamalı”

Diş Hekimi Esmanur Eyrice, tatil döneminde hem erişkinlerin hem de çocukların ağız ve diş sağlığına özen göstermediklerini belirtirken, ihmal edilen dişler için bakım yaptırmanın tam zamanı olduğunu söyledi.

SAĞLIK REHBERİ 16.09.2022, 15:01
Diş Hekimi Esmanur Eyrice: “Tatil dönüşü diş bakımı unutulmamalı”

Özel Eyrice Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Esmanur Eyrice, ihmal edilen ağız hijyeni nedeniyle diş etlerinin olumsuz etkilendiğine dikkat çekerken, "Diş etlerinde kanama artışı diş eti sağlığının olumsuz etkilendiğini gösteren en önemli belirtidir. Ayrıca diş fırçalama sıklığının azalması ya da diş ipi gibi yardımcı hijyen araçlarının kullanımının ihmal edilmesi neticesinde diş taşı oluşumu, diş etlerinde çekilme ve diş hassasiyeti oluşabilir" dedi.

Erişkinlerin, diş eti sağlığı açısından ve mevcut dolgu ve protezlerinin sağlıklı olup olmadığının kontrol edilebilmesi için bu mevsimde diş hekimine uğramaları gerektiğini hatırlatan Özel Eyrice Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Esmanur Eyrice, erişkinlerin radyografi yani röntgen eşliğinde kontrollerini yaptırabileceklerini belirterek, 6 ay aralıklı olarak yılda 2 kez diş kontrolünün sağlıklı bir birey için yeterli olacağını dile getirdi.

Ağız ve diş sağlığındaki ihmal edilen problemlerin çocukları okul dönemine olumsuz etkilediğine de dikkat çeken Özel Eyrice Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Esmanur Eyrice, “Çocukların 3-6 yaş döneminde diş doktoru ile tanışma zamanı gelmiştir. Çocukların dişlerinde çürük olup olmadığı, diş fırçalama alışkanlığının düzenlenmesi açısından senede 2 kez diş doktoru tarafından muayenesi yapılmalıdır. 6 yaşta ise Ortodontist kontrolu gereklidir. 6-9 yaş arası yeni çıkan sürekli dişlerine koruyucu (fissür örtücü) ve florür uygulama zamanıdır. 10-14 yaş ise Ortodontik tedavi yani tel tedavisine başlama dönemidir” dedi.

Yorumlar (0)
24°
açık