Meme kanseri tehlikeli boyuta ulaştı

Meme kanseri bilinçlendirme ayı kapsamında açıklamalarda bulunan Doruk Sağlık Grubu Yıldırım Hastanesi hekimlerinden Genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Mustafa Kısakürek, “Meme ucundan akıntı gelmesi, şekil bozukluğu, meme ve koltuk altı bölgesinde şişlik ve/veya kitle varlığı meme kanserinin belirtileri olabilir” dedi.

SAĞLIK REHBERİ 16.10.2020, 14:38 16.10.2020, 14:53
Meme kanseri tehlikeli boyuta ulaştı

Meme kanseri riskine karşı 20 yaşından sonra her kadının, adet döneminin sona ermesinin ardından geçen ilk haftada elle muayene yapması öneren Op. Dr. Mustafa Kısakürek, 40-69 yaş aralığında ise kişilerin meme kanseri kontrolü için yılda bir kez mammografi çektirmesi gerektiğini söyledi.

Açıklamasında, “Meme kanseri, kadın kanserleri arasında en yaygın görülen ve Akciğer kanserinden sonra en sık ölüm nedeni olan kanserdir. Tüm kadın kanserlerinin yüzde 24' ünü ve kanserden ölümlerin ise yüzde 14' ünü oluşturmaktadır. Her 8 kadından biri hayatının belli bir döneminde meme kanserine yakalanmaktadır” diyen Doruk Sağlık Grubu hekimlerinden Genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Mustafa Kısakürek, “Meme kanseri meme dokusundaki süt kanallarında yer alan ve süt üretiminden sorumlu olan hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalmasına bağlı olarak çevresel ve genetik faktörlere bağlı olarak gelişir” dedi.

Ailede meme kanseri öyküsünün bulunmasının kişinin meme kanserine yakalanma riskini arttırdığını da ifade eden Op. Dr. Mustafa Kısakürek açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Meme kanseri farkındalık yaratılması gereken hastalıkların başında gelir. Bunun sebebi hastalığın erken belirti göstermemesidir. Meme dokusunda, meme başında farklılık olması ya da memede ağrısız şişlik fark edilmesi durumunda hızlıca bir uzman hekime başvurulmalıdır. 40 yaşından sonra her kadının en azından 2 yılda bir mammografi çekilmesi erken tanı açısından büyük önem taşır. Tanı için mammografi, USG, PET, MR ve biopsi gibi tetkikler yapılabilir. Tedavide öncelikle meme dokusunun korunması olsa da gerekli durumlarda mastektomi (meme dokusunun çıkarılması) de yapılabilir. Cerrahi girişimin öncesinde ve/veya sonrasında kemo/radyoterapi yapılabilir.”

Doruk Sağlık Grubu hekimlerinden Genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Mustafa Kısakürek, meme kanserinin uzman ellerde erken tanı ve tedavi ile tamamen tedavisi mümkün bir kanser türü olduğunu da sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
24°
açık