Gizli tehlike meme kanseri

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanseri, zamanında teşhis ve doğru tedavi yöntemleriyle kontrol altına alınabiliyor.

GÜNDEM 14.10.2020, 23:31
Gizli tehlike meme kanseri

Özel Esentepe Hastanesi Meme Kliniği Bölümü'nden Op. Dr. Adil Aydemir, “Meme kanseri özellikle kadınlarda görülen, meme hücrelerinin kontrolsüz çoğalması ve büyümesiyle gelişen bir kanser türüdür” diyerek, yaş ilerledikçe riskin arttığına da vurgu yaptı.

Hastalığın daha çok 40’lı yaşlardan sonra ortaya çıktığını belirten Op. Dr. Adil Aydemir, birçok kadının meme kanserini gözden kaçırabildiğini ifade ederek, “Aslında hastalık başladığında bazı belirtileri oluyor. Ancak dikkat edilmediği takdirde, maalesef olumsuz sonuçlar doğuruyor. Ailesinde meme kanseri olanlar risk grubunda. Diğer kadınlara göre bu kategoriye giren kadınlarda risk oranı, iki ya da üç kat daha fazla olmakta. Bu kişiler kontrollerini daha sık yaptırmalı” diye belirtti.

ERKEN TEŞHİSİN ÖNEMİ

Alkol tüketimi, obezite, fiziksel aktivite eksikliği gibi etkenlerin de meme kanserinde payının büyük olduğunu belirten Op. Dr. Adil Aydemir, “Erken teşhis ve gelişen teknolojiyle birçok kadın artık meme kanserini yenebiliyor” dedi.

DÜZENLİ MAMOGRAFİ ŞART!

Op. Dr. Adil Aydemir, erken teşhis için rutin kontrollerin aksatılmamasını gerektiğini vurgulayarak, her kadının 20 yaşından sonra her ay adet dönemi sonrası, kendi kendine el ile muayene yapması gerektiğini söyledi.

Tarama amaçlı yapılan mamografi sayesinde erken teşhise ulaşabileceğini belirten Op. Dr. Adil Aydemir, bu sayede erken müdahale ile hastanın tedavi şansının arttığını, risk faktörü olmasa dahi önlem amaçlı, kadınların 40 yaşından sonra düzenli mamografi çektirmesi gerektiğini vurguladı.

Öte yandan, her 9 kadından birinin meme kanseri olduğunu belirten istatiksel veri sonuçlarına göre Türkiye’de 100 binden fazla, dünyada ise 2 milyondan fazla kişinin, meme kanseri olduğu görülmektedir.

Yorumlar (0)
24°
açık