Doğum sonrası sağlıklı kilo verebilirsiniz

Gebelik, kilo alımının kaçınılmaz olduğu bir süreçtir. Kontrollü kilo alımı doğum sonrası dönemde bu kilolardan daha kolay kurtulmayı sağlar.

HASTANELER 29.03.2020, 02:07 19.04.2020, 00:47
Doğum sonrası sağlıklı kilo verebilirsiniz

Kontrolsüz kilo alımı ise gebelik sırasında ve sonrasında birçok sağlık problemine yol açar. Aşırı kilo almış anne ve bebek sağlığı açısından diyabet, yüksek tansiyon ve iri bebek gibi riskleri artıracağı gibi gebelik sonrasında kaybedilmeyen ve kalıcı olan kilolar, kalp damar sağlığını bozabilir. Gebelik boyunca, kişinin gebelik öncesi kilosuna göre değişmekle beraber, 7-18 kg kilo kazanımı normaldir. İdeal kilo kazanımı sağlayan anneler, doğum sırasında 5-7 kg, doğum sonrası 2-3 kg kaybederek ve emzirme döneminde artan enerji harcaması ile birlikte sağlıklı beslenme, su tüketimi ve aktiviteyi artırma ile ideal kilolarına ulaşabilirler. Medicana Bursa Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Hande Güngör Doğum sonrası sağlıklı kilo vermek için öneriler hakkında bilgi verdi.

YETERLİ-DENGELİ BESLENİN.

Süt, yoğurt, peynir, yumurta, balık, tavuk, et, kuru baklagiller, tam tahıllar, sebze, meyve, zeytinyağı, ceviz gibi besin gruplarını enerji ihtiyacınıza uygun miktar ve porsiyonlarda dengeli ve düzenli olarak tüketin.

DİYET LİFİNDEN ZENGİN BESİNLER TERCİH EDİN.

Tam tahıllı gıdalar, yulaf, kuru baklagiller, enginar, kereviz, bezelye, brokoli, ıspanak, patates gibi taze sebze ve muz, elma, ayva gibi taze meyveler, çiğ kuruyemişler ve kuru meyvelere günlük beslenme planınızda mutlaka yer verin.

SU TÜKETİMİNİ ARTIRIN.

Günde 3 litre su tüketin. Güvenli bitki çayı, ayran, çorba, meyve suyu, komposto tüketerek sıvı alımınızı artırın.

BASİT ŞEKER TÜKETİMİNİ SINIRLANDIRIN.

Basit şeker içeren yüksek kalorili tatlılar, çikolatalar tüketmeyin. Yerine az şekerli sütlü tatlı, basit şeker ilave edilmemiş komposto, kakao, Deneme bonusu bal, pekmez ile tatlandırılmış besinler tercih edin.

DÜŞÜK KALORİLİ DİYETLERDEN KAÇININ.

Düşük kalorili diyetler bazal metabolizma hızını düşürür ve anne sütünün veriminin azalmasına sebep olur. Bu dönemde hızlı kilo kayıpları yerine, ideal kilo kayıpları hedefleyin.

Gebelik sonrası, emziklilik döneminde ilk 6 ay anne sütü önemlidir. Annenin sağlıklı-dengeli ve çeşitli bir beslenme planı ile süt miktarını-kalitesini artırmak ve ideal kilo kaybı sağlamak mümkündür. Beslenme uzmanına danışmak, enerji ve besin öğeleri ihtiyacına uygun, kişiye özgü diyet planı uygulamak bu süreci sağlıkla sürdürmeyi sağlayacaktır.

Yorumlar (0)
24°
açık