Hamileler Korona'dan nasıl korunmalı ?

COVID-19 enfeksiyonu önemli ve acil bir halk sağlığı sorunudur. 2019 Aralık ayında Çin Wuhan’ da ilk kez görüldükten sonra tüm dünyada pandemiye dönüşmüştür.

HASTANELER 29.03.2020, 02:18 19.04.2020, 00:47
Hamileler Korona'dan nasıl korunmalı ?

COVID-19 enfeksiyonu damlacık yolu ve direk temas yolu ile bulaşır. 25, 03,2020 itibari ile 2400’e yakın vaka ülkemizde görülmekle birlikte 59 kişi hayatını kaybetmiş bulunmaktadır. Özel Medicana Bursa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Müzeyyen Uyanık, anne adaylarının tüm dünyayı tedirgin eden bu virüsten nasıl korunması gerektiği ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Doç. Dr. Müzeyyen Uyanık , ‘’Gebelerde genel topluma göre COVID-19 enfeksiyonu için artmış bir duyarlılık bildirilmemiştir. Ancak, gebelikteki fizyolojik değişiklikler nedeni ile bu dönemde viral enfeksiyon geçirildiğinde solunum komplikasyonlarına yatkın hale gelinip, daha şiddetli hastalık geliştirme riski artmaktadır. Bunlarla birlikte şu ana kadar gebe kadınların COVID-19 enfeksiyonuna daha duyarlı oldukları veya gebelikte COVID-19 geçirenlerin daha şiddetli pnömoni geliştirmeye meyilli olduklarına dair kanıt yoktur. En yaygın semptom ateş ve öksürüktür nadiren ishal görülür. Radyolojik belirti olarak en sık bilgisayarlı tomografide buzlu cam görüntüsüne rastlanmaktadır. Kan testlerinde lenfositopeni %80 görülebilmektedir’’ dedi.

İnkübasyon süresi kesin olmamakla birlikte 2-14 gün sonra olduğu varsayılmakla birlikte, çoğu vakanın maruziyetten 5 gün içinde ortaya çıktığını belirten Uyanık, ‘’Enfeksiyonların çoğu kendini sınırlıyor fakat yaşlı ve ek kronik tıbbi sorunu olanlarda daha şiddetli bir klinik görülebilmektedir. Şiddetli hastalık bulgusu olarak hipoksemi gelişmektedir. Kritik ileri düzey hastalıkta ise solunum yetmezliği ve çoklu organ yetmezliği geliştiği görülmüştür. Şu anda anneden bebeğe bulaş riski olup olmadığı belirsizdir. Hastalık saptandığında koruyucu ekipman ve izolasyon yeri olan hastanelerce takip yapılmalıdır. Şu anda belirlenmiş aşı veya kanıtlanmış antiviral tedavi olmamakla birlikte semptoma göre destek tedavi verilmektedir’’ dedi.

Gebelik takibinde fetal kalp sesi için kardiyotokografi, fetal büyüme ve amniyon sıvı hacmi için ultrason ile, gerektiğinde ise doppler ultrason ile 2-4 haftada bir yapıldığını belirten Uyanık, doğum eylemi başlamışsa negatif basınçlı izole odalarda takip yapılması gerektiğini vurguladı.

Emziren annenin mutlaka gerekli önlemleri alması gerektiğini belirten Müzeyyen Uyanık, ‘’Emzirmenin güvenliği, anneyi bebekten ayırma ihtiyacı konusu da net değildir. Hasta emziren anneler ellerini yıkamalı ve 3 kat cerrahi maske takmalıdır. Odada birlikte iseler anne ve bebek yatağı arası mesafe 2 metre uzaklıkta olmalıdır’’ dedi.

HİJYEN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR.

Doç. Dr. Müzeyyen Uyanık ,’’Özetle; en önemlisi virüsten korunmaktır. 20 saniye su sabunla yıkama veya alkol bazlı el dezenfektanı kullanmak, yıkanmamış ellerle göz, burun ve ağıza dokunmamak gereklidir. Hasta kişilerden 1 metreden daha uzak mesafede durmalı, gerek olmadıkça dışarı çıkılmamalıdır. Öksürürken ağzımızı mendille kapamalı, yoksa dirseğimizi kapamalıyız. Ortak eşya kullanımını bırakıp, kullanılan eşya ve yüzeyleri sık sık dezenfekte etmeliyiz’’ diye ekliyor.

Yorumlar (0)
24°
açık