Sağlıklı beslenin, bağışıklığınızı güçlendirin

Tüm dünyada ciddi sağlık sorunlarına neden olan koronavirüs vücut direnci güçlü olmayan, özellikle kanser hastalarında daha ağır seyredebilir ve hayati tehlikelere neden olabilir.

HASTANELER 19.04.2020, 00:07 19.04.2020, 20:48
Sağlıklı beslenin, bağışıklığınızı güçlendirin

Bu yüzden salgın sürecinde kanser hastalarının bağışıklıklarını olumsuz etkileyen her şeyden uzak durmaları tavsiye edilmektedir.

Koronavirüsden kaynaklanan Covid-19 hastalığı esas olarak damlacık yoluyla bulaşmaktadır. Ayrıca hasta bireylerin öksürme ve hapşırma yoluyla ortaya saçtıkları damlacıklara diğer kişilerin elleriyle temas etmesi sonrasında, ellerini ağız, burun veya göz mukozasına götürmesiyle yayılmaktadır.

Ciddi sağlık sorunlarına neden olan virüs, vücut direnci iyi olanlarda kendiliğinden düzelebildiği gibi, çeşitli metabolik hastalıklara neden olan kişilerde daha ağır seyretmektedir. Özellikle kanser hastalarında hayati tehlikelere neden olmaktadır. Bu yüzden kanser hastalarının bağışıklık sistemlerini olumsuz etkileyecek her şeyden uzak durmaları gerekmektedir.

İZOLASYON VE HİJYEN ŞART

Kanser hastalarının bağışıklık sistemleri zayıf olabileceği için enfeksiyonlara daha yatkın olabilmektedirler. Pandemi sürecinde biraz daha fazla dikkat etmesi gereken bu kişilerin izole bir ortamda, hijyen kurallarına eksiksiz uyum sağlamaları gerekmektedir. Tedavileri devam eden hastalar bu süreçte doktor kontrolünde ilerlemeli, doktorların izni olmadan ilaçlarını bırakmamalıdırlar.

Bu süreçte kanser hastalarının bağışıklıklarını güçlü tutmalarının yolu ise düzenli ve sağlıklı beslenmekten geçiyor. Özel Medicabil Hastanesi Diyetisyeni Merve Bahtiyar, kanser hastalarının sebze ve meyve tüketmelerinin oldukça önemli olduğunu söyleyerek, genel olarak Akdeniz tipi bir beslenme şekli tercih edilmesi gerektiği konusunda tavsiyelerde bulundu.

“BAĞIŞIKLIĞI DESTEKLEMEK İSTERKEN BAŞKA SORUNLARLA KARŞILAŞMAYIN”

Bazı sebzelerin dış zararlı patojenlere karşı koruyucu özelliklerinin daha yüksek olduğunu belirten Dyt. Bahtiyar, “Brokoli, karnabahar, brüksel lahanası, enginar, pırasa, soğan, sarımsak, havuç, maydanoz gibi besinler bağışıklık sistemini destekleyen birçok bileşen içermektedir. Ancak bazı sebze türlerinin kanser hastalığında tüketilmesi sorun oluşturabilmektedir. Yani bağışıklık sistemini desteklemek isterken başka sorunlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden bir diyetisyenden yardım alınmalıdır” dedi.

“Buharda iyi pişmiş sebze yemekleri tercih edilmeli” diyen Dyt. Bahtiyar, beslenmede protein kaynaklı gıdaların da önemli bir yer tuttuğunu sözlerine ekledi. Dyt. Bahtiyar, “Günlük, size özel olarak hesaplanan protein miktarını karşılayacak gıdaları almanız gerekmektedir. Kırmızı et, beyaz et, balık, yoğurt ve kuru baklagillere beslenmede yer verilmelidir” diye konuştu.

Beslenmede anti-oksidan özelliği olan gıdaların da önemli yer tuttuğunu söyleyen Dyt. Bahtiyar, “Yaban mersini, nar, portakal, mandalina, limon, kivi gibi meyvelerin yanı sıra propolis gibi arı ürünleri, zencefil, zerdeçal gibi besinler bağışıklık sistemini güçlendirmede zengin maddelerdir. Ancak bu noktada, besinlerin ilaç etkileşimi olabileceği için gıdaları tüketirken ve bireye özgü bir beslenme programının oluşturulması için mutlaka bir uzmandan destek alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

Beslenmenin bitkisel takviyelerle desteklenebileceğini de belirten Özel Medicabil Hastanesi Diyetisyeni Merve Bahtiyar, bazı bitkilerin kanser türlerinde ya da farklı hastalıklarda sakınca yaratabileceğini söyleyerek, bunları tüketirken diyetisyenden yardım alınabileceğini kaydetti.

GIDA HİJYENİNE VE UYKU DÜZENİNE DİKKAT EDİN

Bu dönemde besin hijyenine mutlaka uyulması gerektiğini konusunda uyarılarda bulunan Dyt. Bahtiyar, meyve ve sebzelerin sirkeli suda bekleterek, sonrasında akan suyun altında tek tek yıkanmasının hijyen açısından önemli olduğunu söyledi.

Diyetisyen Merve Bahtiyar kaliteli uyku düzenin ve hafif egzersizlerin de bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynadığını kaydetti.

Yorumlar (0)
24°
açık